چند دانستنی لازم برای عکاسی نوزاد

بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 13 خرداد 1396 در ساعت 10 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

گاهی عکاسی از نوزادان می تواند با اتفاقات شگفت انگیزی روبرو شود. در ادامه چند راهکار برای عکاسی نوزاد گردآوری شده است. تمامی نکاتِ گفته شده بسیار اثربخش و کمک کننده در بحثِ عکاسی کودک و نوزاد و به خصوص نوزاد می باشد. شخصاً هر عکاس و هنرمندی روش عکاسی خاصِ خود و شیوۀ متفاوتِ مربوط خودش را دارد ولی راهکارهای داده شده حاصل سال ها تجربیات و تلاشِ ما در زمینۀ عکاسی کودک و نوزاد می باشد.

1) سبک ژست گرفتن در مقابل سبک زندگی عادی؛ انتظارات خانوادۀ نوزاد را بسنجیم

در زمینۀ عکاسی نوزاد، دو حالت عکاسی وجود دارد. عکاسی با ژست گرفتن خاص داخل استودیو و عکاسی با حالت های طبیعی و روزمره. هر دوی این سبک های عکاسی نوزاد بسیار شیرین و دلچسب می باشد. اما دانستنِ این نکته که خانوادۀ نوازاد کدام سبک را بیشر دوست دارند، بسیار ضروری و پر اهمیت است. عکاسی با ژست یا عکاسی استودیویی: این نوع عکاسیِ نوزاد معمولاً باید در دو هفتۀ اول تولدِ کودک انجام گیرد. زمانی که نوزاد بسیار خواب آلود، قابل شکل پذیری و بسیار انعطاف پذیر است. زمانی که نوزاد شکل خاص مورد نظر را دارد با تمرکز و نور پردازی مناسب، هر شات می تواند عکسی بسیار زیبا و ماندگار شود. معمولاً استفاده از پتو، حوله، سبد، کلاه، تل های رنگی، گُل و... به زیباتر کردن فضای اطراف نوزاد بسیار کمک می کند. جلسۀ عکاسی نوزاد ممکن است حدود چهار ساعت به طول بیانجامد، که به همراه شیر دادن به نوزاد و استراحت حالت بدن او بین پوزهای مختلف است. ادیتِ این نوع عکس ها ممکن است بیشتر از عکس های دیگر زمان ببرد و هرکدام به تنهایی داخل فتوشاپ باز شده و نور و رنگ و روتوشِ آن ادیت می گردد.

سبک روزمرۀ زندگی طبیعی نوزاد: این سبک عکاسی نوزاد، کمی عادی تر است. در ایت شاخۀ عکاسی نوزاد نیز ممکن است تعدادی پوز و حالت خاص برای عکاسی به نوزاد داده شود ولی هدفِ اصلیِ این روش، ناشن دادن، زندگیِ عادی نوزاد و حرکاتِ طبیعیِ وی در این دوره از زندگی اش می باشد. این روش عکاسی نوزاد در خانۀ خودش با وسایل و خانواده اش انجام می گیرد و تا حدود 6 هفتگی قابل انجام می باشد. حداکثر زمان این سبک از عکاسی نوزاد یک تا دو ساعت است هیجان انگیزترین بخش از عکاسی به این روش، ثبتِ اشتیاق و عشق میان اعضای خانواده می باشد. نوزادها فوق العاده هستندو عکاسی از آن ها شیرین ترین و خاطره انگیزترین بخش از تجربۀ هنریِ یک عکاس است. خاطرات عکاسی از یک نوزاد برای همیشه در ذهنِ خانواده اش می ماند و به همین دلیل است که نحوۀ چگونگی انجام آن بسیار مهم و قابل توجه است.

2) داشتن آمادگی لازم

اگر جلسۀ عکاسی در خانۀ نوزاد انجام می گیرد، به همراه داشتن لوازم و وسایل مورد نیاز بسیار ضروری است. برای عکاسی از نوزادان همان طور که قبلاً اشاره شد، علاوه بر لوازم معمولِ عکاسی مانند دوربین، حافظۀ دوربین، لنزهای مربوطه و... چند مورد وسائل دیگر مانند پتوها یا پارجه های رنگی با طرح ها و بافت های متنوع، گلِ سر، تل و حتی تعدای اسباب بازیِ مخصوصِ نوزاد لازم است.

3) آماده سازی خانوادۀ نوزاد

دانستن انتظارات مشتری و برآورده کردن آن توسط عکاس بسیار مهم است. هر عکاسی طبقِ تجربۀ کاری خود در زمینل عکاسی نوزاد مظف است خانوادۀ نوزاد را طبقِ خواسته ها و انتظاراتشان از عکس ها راهنمایی سازد تا آمادگی لازم برای جلسۀ عکاسی خانگی را پیدا نمایند. برای مثال فضای خانه باید از مدتی قبل از ورود عکاس گرم و آماده شده باشد که نوزاد بدون لباس در آنجا احساس سرما و ناراحتی نکند.

4) الهام گرفتن از حالت های طبیعی نوزاد

ایده گرفتن در هنر، همیشه وهمه جا وجود دارد. اگر چه داشتن چند حالت و ژستِ ویژه در ذهن هنرمند بسیار کمک کننده و عالی است، اما همواره بهترین عکس های نوزادان، بدون برنامه ریزی ، غیرقابل پیش بینی و الهام گرفته از منحصر بفرد بودنِ هر نوزاد است. در لحظه حضور داشته باشید. بگذارید کودک حرکت کند، خمیازه بکشد و.. کودکانِ تازه تولد یافته حرکاتِ بسیار شیرین و آرامی دارند که به خاص شدن یک عکس هنری و ایده ای تازه و خلاقانه در نوزادان کمک فراوانی می کند.

5) خواهران یا برادران دیگر نوزاد کلاً شرایط جدیدی ایجاد می نمایند.

اگر نوزاد خواهر یا برادر بزگتری دارد، ثبت لحظه های آن ها با هم دیگر در اولین اولویت است. چرا که کوکان نوپا یا حتی بزرگتر صبر و تحملِ انتظار برای عکاسی را ندارند. به همین دلیل در عکاسی کودک، در اولویت قرار دادن آن ها حائز اهمیت است. وقتی عکاس تازه به خانۀ آن ها رفته برایشان تازگی دارد و همین باعث ایجاد اشتیاق برای شرکت در عکاسی با خواهر یا برادر نوزادشان می شود.

پس در شروع کار می بایست عکاسی از این کودکانِ بازیگوش انجام گیرد و بعد آن ها به سراغ بازی خود فرستاده شوند تا عکاسی منحصراً از نوزاد با صبر و حوصله و تمرکز آغاز کیرد. اگر کودک همکاریِ لازم را برا ی شرکت در عکاسی ندارد، می توان از وعده های تشویقی همچون بستنی، شکلات، عروسک و... بهره گرفت. 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :